Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Standard plemene
                                                                               Plemenný standard Shih-tzu

Plemenný standard pro shih-tzu přijatý národními kynologickými organizacemi má pro plemeno platnost orientační mapy.Přepisuje různé body psa do slov,umožňuje v mysli čtenáře vykouzlit jejich vizuální obraz.Nicméně je snadnější ho popsat než jej dosáhnout.Nejen že se standardy v různý zemích poněkud liší,ale liší se i lidské výklady standardů.Jsou to právě rozdíly ve výkladu,co rozhodčím pomáhá vybrat různé psy na špičková místa na výstavách,protože jejich názory se liší v tom,jak přesně pes standardu odpovídá.Nelze říci,že dobrý pes nemůže vyhrát u různých rozhodčích nebo že horší pes se nemůže na výstavě umístit dokonce mezi nejlepšími soutěžícími.
Plemenný standard zde je autorizovaný FCI.A jak už bylo zmíněno,mezi standardy mohou být v různých zemích rozdíly.Např.v USA je shih-tzu zařazena do skupiny toy plemen,v nomenklatuře FCI do skupiny 9,společenský a doprovodný pes,sekce 5 - tibetská plemena,ve Velké Británii do skupiny užitkových psů.Kohoutková výška je standardem amerického Kennel Clubu stanovena na 23 - 27 cm,ale ne méně než 20 cm a ne více než 28 cm.FCI standard určuje tuto výšku na 26,7 cm a anglický standard ujasňuje,že "typ a plemenné znaky jsou maximálně důležité a nesmějí být obětovány velikostí psa".To,co by mělo být běžné u všech shih-tzu,je,že jsou na svou velikost překvapivě těžké,takže když je zvednete do náručí,můžete být udiveni.


                                                          Standard FCI č.208 ze dne 20.4.1998

Země původu : Tibet

Patronát : Velká Británie

Užití : Doprovodný pes Klasifikace FCI : skupina 9,společenský a doprovodný pes,sekce 5 - tibetská plemena.Bez pracovních zkoušek.

Celkový vzhled : Statný,bohatě osrstěný pes s výrazně domýšlivým chováním a obličejovou partií v podobě chryzantémy.

Chování a povaha : Inteligentní,živý a pozorný.Přátelský a nezávislý.

Hlava : Široká,kulatá,dostatečně široká mezi očima.Bohatá srst přepadává přes oči.Bohatý knír a vousy vytvářejí zřetelně chryzantémový efekt.Stop vyjádřený.Nosní           houba černá,u jatrově hnědých psů nebo u jedinců s játrově hnědými znaky je nos tmavě játrově hnědý.Vrchní část nosní houby je ve stejné výši nebo poněkud níže než spodní okraj očního víčka.Spadající nosní houba je nanejvýš nežádoucí.Široce otevřené nozdry(úzké nozdry jsou velice nežádoucí).Čenichová partie dostatečně široká,kvadratická,krátká,bez záhybů,plochá a osrstěná.Délka od špičky nosu ke stopu přibližně 2,5 cm.Nosní hřbet rovný nebo docela mýrně zdvižený.Pigmentace pokud možno neporušená.Pysky uzavřené.

Chrup : Čelisti široké,těsný předkus nebo klešťový skus.

Oči : Velké,tmavé,kulaté,umýstěné dostatečně široce,nevystupující,s přívětivým výrazem.U játrově hnědých psů nebo jedinců s játrově hnědými znakyje přípustné světlejší oko.Bělmo nesmí být viditelné.

Uši : Velké,svěšené,s dlouhými závěsy,nasazené těsně pod vrcholem lebky.Jsou tak hustě osrstěné,že splívají se srstí na krku.

Krk : Dobřeproporcionální,krásně klenutý,dostatečně dlouhý,aby umožnil pyšné držení hlavy.

Tělo : Délka mezi kohoutkem a nasazením ocasu je větší než kohotková výška.Hřbet je rovný,bedra krátká a silná,hrudník široký a hluboký.

Ocas : S bohatým chocholem,nesený vesele přes záď.Vysoko nasazený.Nejvyšší bod oblouku ocasu je přibližně ve stejné výši s nejvyšším bodem hlavy,což tvoří harmonickou siluetu psa.

Hrudní končetiny : Krátké,dobře osvalené,se silnými kostmi,co možná nejrovnější,ve shodě se širokým a hlubokým hrudníkem.Lopatky pevné,dobře dozadu položené.

Pánevní končetiny : Krátké,svalnaté,se silnými kostmi.Při pohledu zezadurovné a rovnoběžné.S bohatým osrstěním vypadají mohutně.Stehna dobře zakulacena a osvalena.

Tlapky : Kulaté,pevné,s dobrými polštářky.Tím,že jsou bohatě osrstěné,vypadají velké.

Pohyb : Domýšlivý,klidný,plynulý,hrudní končetiny s dobrým záběrem vpřed,energický pohyb pánevních končetin,při němž jsou vidět celé polštářky tlapek.

Osrstění : Dlouhé,husté,nikoliv kadeřavé,s dobrou podsadou.Mírné zvlnění je dovoleno.Doporučuje se vyvazovat srst na hlavě.

Zbarvení : Všechny barvy jsou povoleny.U více barevných zvířat je velmi žádoucí bílá lysina na čele a bílá špička ocasu.

Velikost a hmotnost : Kohoutková výška maximálně 26,7 cm.Nejdůležitější je plemenná charakteristika,která nesmí být obětovánavelikostí.Hmotnost 4,5 až 8,1 kg.Idealně 4,5 až 7,3 kg.



                                                    Převzato z knihy Juliette Cunliffeové ši-tzu


TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek